TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ İNSANSI ROBOTU KEMER BELEDİYESİ’NDE

Konya’da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan “AkınRobotics” fabrikasında tasarlanan Türkiye’nin ilk yerli ve milli insansı robotu Mini Ada, Belediye Başkanımız Necati Topaloğlu’na tanıtımı yapılmak üzere Kemer Belediyesi’ne getirildi.

Yapay zeka temeli olan Mini Ada, hava limanlarında, belediyelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında genel olarak karşılama hostesliği ve resepsiyon görevlisi olarak kullanılması amacıyla tasarlandı.
Akınsoft Antalya Bölge Bayisi Başer Bilişim ve Kemer Bayisi Prolite Bilişim Teknolojileri sahipleri Yusuf Songur ve Cem Başer, Mini Ada’nın Kurumsal iletişim Temsilcisi Fahri Yanar ve ekibi, insansı robot Mini Ada’yı tanıtmak için Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Topaloğlu, başarılarından dolayı Akınsoft ve Akınrobotics’i tebrik etti.

Antalya’daki birçok otelde ve havalimanlarında gelen misafirleri karşılamak için kullanılan Mini Ada’nın turizme de farklı bir katkı sağladığını belirten Topaloğlu, “Bildiğimiz kadarıyla 85 bin liraya mal olan bir robot. Birçok özelliği var. Havalimanlarında ve belediyelerde gelen misafirleri karşılaması güzel bir şey. Türkiye her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da başarılı olmaya devam ediyor. Kemer gibi önemli turizm merkezlerinde bu tür insansı robotların kullanılması özellikle yabancı misafirlerimiz açısından hem dikkat çeker hem de turizme alternatif bir katkı sağlanmış olur. Ben tekrar emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Mini Ada’nın Kurumsal iletişim Temsilcisi Yanar ise Mini Ada’nın hizmet robotu olduğunu belirterek, “Otellerde ve belediyelerde insanları karşılama ve yönlendirme gibi hizmetleri veren bir robot. Bunun dışında dans gösterisi, şiir okuma ve şarkı söyleme gibi birçok eylemi yapabiliyor. Özellikle belediyelerin ve bakanlıkların etkinliklerinde sunuculuk hizmeti veriyor.” dedi.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli insansı robotu Mini Ada’nın, aktif bilgisayar ve internet kullanımı, karşılama hostesliği, resepsiyon görevlisi, ortamdaki ışık miktarını algılama, çoklu dil desteği, ortam sıcaklığını algılama, barkod okuma, sevme sensörü, yer tarifi, ürün tanıtımı, dans etme, eğitim, dakikada 50 metre yol alma, 360 derece dönebilme, konuşma, duyma, görme, insan tanıma gibi kabiliyetleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir