KEMER’DE BİSİKLET ROTALARI PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından Kemer’de, deniz seviyesinden başlayıp Beydağları’nın zirvelerine kadar ulaşan bisiklet rotaları projesi hayata geçirilecek.

Akdeniz’e paralel ilerleyen Beydağları ile çevrili olan ve yılın 300 günü güneşin parladığı Kemer’de, farklı zorluk seviyelerine göre yirminin üzerinde yol bisikleti ve dağ bisikletinden oluşan rotalar hazırlanıyor.

Hazırlanan rotalarla, bölgenin antik kentleri, yaylaları ve bakir koyları gibi birbirinden güzel lokasyonları keşfetmeye imkan sağlıyor. Bu rotalar içerisinde en dikkat çekici olan ise 27 kilometrelik Türkiye’nin ilk Enduro Dağ Bisikleti rotası Tahtalı Dağı rotası yer alıyor. Belirlenen rota sayısının daha sonra 40’a ulaşması planlanıyor.

Hazırlanan rotalarla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Necati Topaloğlu, şu ana kadar 29 rotanın tespit edildiğini söyledi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Kemer’de turizm denince akla ne geliyordu, deniz, kum ve güneş geliyordu. Bunun dışında bir de sağlık ve spor turizmi var. Bu nedenle bisiklet rotaları belirliyoruz. Şu ana kadar 29 rotayı belirledik. Arkadaşlarımız sahada çalışıyor. Bu bir süre sonra 40 rotaya çıkacak” dedi.

ALTERNATİF TURİZM İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Hazırlanan rotalardan bazılarının sağlık için bisikletle gezen vatandaşlara yönelik, diğer kısmının ise dağ bisikleti turları için olduğunu aktaran Başkan Topaloğlu, “Bütün rotalarımız aşağı yukarı belirli. Bunun yanında Doğa Yürüyüş parkurlarını da yürüyüşçülerimiz için açıyoruz. Sadece yaz sezonuna sıkışmış bir turizm değil, 12 aya yayılabilen ve sürdürülebilen bir turizm için uğraşıyoruz. Kemer’e baktığınız zaman Beydağları, denize paralel uzanıyor. Bunları ne yapmamız lazım, gündeme taşıyarak halkın kullanımına sunmamız lazım. Bu da yapılabilecek en kolay şeylerden biri” diye konuştu.

BİSİKLET DOSTU OTELLER DÜŞÜNÜYORUZ

Geçen günlerde Çin’den gelen bir heyetin ilçeyi ender gördükleri yerlerden biri olarak tanımladığına dikkat çeken Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, şöyle konuştu:
“Doğa ve deniz içi içe girmiş’ dediler ve hayran kaldılar Kemer’imize. Yani biz de bu güzellikleri halkın kullanımına sunmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Kemer’de bisikletliler için bisiklet dostu oteller ayarlayacağız. Kemer’i bisiklet turizminin merkezi yapmak istiyoruz.”diye konuştu.

deneme

deneme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*