KEMER BELEDİYESİ, ÖĞRENCİLERE SIFIR ATIK PROJESİ EĞİTİMİ VERİYOR

Kemer Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ev sahipliğinde “Sıfır Atık Projesi” hakkında Kemer’de bulunan okullardaki öğrencilere eğitim verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılarak israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin atık toplama sistemlerinin kurulması ve atıkların geri kazanılması konularını kapsayan bir atık önleme yaklaşımı ve hedefi olan “Sıfır Atık” projesi, Kemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü öncülüğünde Doğa Koruma Merkezi Vakfı Doğa Eğiticileri tarafından öğrencilere eğitim verildi.
Kemer Anadolu Lisesi, Ünal Aysal Anadolu Lisesi, Mustafa Rüştü Tuncer İlkokulu ve Göynük Fen Lisesi olmak üzere toplam 1271 öğrenciye atıkların azaltılması ve ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılmasının önemi ile Kemer Belediyesi’nin proje ortağı olduğu Temiz Akdeniz–Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen Kollekt akıllı telefon uygulaması hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Eğitimlerde,ayrıca belediyenin proje ortaklığında Akdeniz’de biriken plastik atık sorununa hep beraber çözüm bulmak amacıyla yola çıkan Temiz Akdeniz Projesi ve proje kapsamında tasarlanan Kollekt isimli telefon uygulamasının bilgilendirmesi yapılarak, doğada vakit geçirirkenkarşılaşılan atıkların fotoğrafını çekmenizi isteyen ve en yakın konteynerlerin bulunduğu noktaya götürmenize yardımcı olan Kollekt isimli akıllı telefon uygulaması hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, “Sıfır Atık projesine belediye olarak önem veriyoruz. Projenin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için eğitimler veriyoruz. Öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak ve daha bilinçli hale gelmeleri için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz. Daha önce de Kollektuygulamasıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Doğa Koruma Merkezi Vakfı ile akıllı telefon uygulamasını hayata geçirdik. Herhangi bir noktadaki çöpün fotoğrafını telefonla çekerek uygulamaya yükledik ve en yakın temizlik işleri müdürlüğü ekiplerimiz gelip çöpü bulunduğu yerden kaldırdı. Bu uygulamanın Kemer’de ve Türkiye’de yaygınlaşmasına öncülük ediyoruz. Çevreyi seven bir belediye olarak çalışmalarımız devam edecek.” diye konuştu.

deneme

deneme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*