TURİZMCİLERİN TAMAMINI KORUYACAK TEDBİRLER PLANLANMALIDIR!

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez: “Ülkemizdeki Korona Virüsünün Finansal Krize Sebep Olmasına Razı Gelmemeliyiz”

KEMİAD ( Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği ) Başkanı Rıza Sönmez, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen korona virüsü ile dünyanın ve ülkemizin sınavının başladığını söyledi. Sönmez “  İnşallah tüm dünyada ve ülkemizde bu salgın en kısa süre de insanlığa yakışan hikayelerle sona erer. Bu konuda mücadele eden tüm sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunarız”dedi.

Rıza Sönmez yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

  • “Ülkemizde Sağlık Bakanlığımızın korona virüsünün Çin’de çıktığı andan itibaren aldığı ciddi tedbirler sayesinde çok sayıda vaka yaşanmadan bugünlere geldik, maalesef ülkemizde de çok azda olsa korona virüsü tespit edildi. Bu tespit üzerine devletin birimleri harekete geçerek Nisan ayı sonuna kadar faaliyetleri erteleme kararı alındı. Doğru planlanan bir yol haritası ile can kaybı yaşanmadan krizi atlatırız”
  • “Görünen o ki korona virüsünden kaynaklanan tablo öncelikle turizmi ve ticarete çok ağır darbe vuracak görünüyor. Acilen devlet aklı ile bu konuda da müdahale gerekmektedir. Akla gelen ilk çare olarak tüm yükümlülük ve ödemelerinde 4 ay ertelenmesidir. Devlete verilecek beyannameler ile ödenecek vergi ve diğer yükümlülükler ile tüm ticari ödemeleri 4 ay ertelemek gerekir. Tüm ticari sözleşmelerdeki vadelerde dahil. Çalışma hayatında, işyerlerinde çalışma da durdurulmuş olması halinde işverenler çalışamayan işçilerine ücretlerinin % 25’ini 2 ay acil gıda ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Faaliyeti durduran işçilerine ödeme yapmak zorunda kalan işletmelere, tahsil edeceği ödemeyi erteleme nedeniyle geç alacak kişi ve kurumlara KGF veya başka adlarla 1 yıl faizsiz kredi imkanı sağlanmalıdır. Ev kiraları gibi özel hukuk borçlarının da vadelerin üzerine en az 4 ay eklenmesi gerekir. Türkiye’de faaliyeti çok zor duruma düşecek bir çok marka, acenta, otelin ve esnafın bir anda zor duruma, finansal krize düşmesine razı gelemeyiz, gelmemeliyiz”
  • “45 milyon turist ve 35 milyon Euro gelirin bu yıl en az % 50 sinin kayba uğrayacağı kesin. Turizm tesislerinin yerli turistle doldurulması da değerlendirilmelidir. Turizmcilerin tamamını koruyacak tedbirler planlanmalıdır. 2020 Turizmi acil desteğe muhtaç hale gelecektir. Korona virüsü yarattığı hastalık etkisinin yanında turizm ve ticarette çok büyük hasarlar yaratacaktır. KEMİAD olarak acilen tedbirler planlanmasını beklemekteyiz”
  • “Sonuç olarak ülkemizin yaşamakta olduğu krizden en az hasarla çıkmak için tüm millet olarak dayanışma içinde olmayı gereksiz yere panik yapmadan bilinçli ve tedbirli olmayı başarmalıyız, devlet ve millet işbirliği ile başaracağımıza inanıyoruz. Şu kriz döneminin sonunda Türkiye’mizin dünya turizmin en tercih edilen ülke olacağını da gözlemekteyiz”

deneme

deneme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*