PEGASUS EFSANESİ KEMER’DE CANLANDI

Kemer’de Belediye Başkanı Necati Topaloğlu değişimleri devam ettiriyor. Kemer Belediyesi kenti sanat ile buluşturmak adına gerçekleştirdiği hizmetlerin bir yenisini daha “Pegasus Heykeli’ni Kemer’e kazandırmakla yaptı.

Saat Kulesinin hemen önünde yer alan Atatürk Caddesi üzerindeki kavşağa yerleştirilen Pagasus Heykeli Kemerlilerin de taktirini kazandı. Bu alan yakında turistlerin fotoğraf çekme mekanı haline gelecek. Ayrıca bu alana dev bir Türk Bayrağı da dikiliyor.

Öte yandan burada yer alan Üç hilalin yer aldığı sokak lambaları da Çamyuva’nın en özel yeri olan eski saat kulesinin yer aldığı alandaki kavşakta sergileniyor.

Yunan Mitolojisinin görkemli uçan atı Pegasus, bilindiği üzere kanatlı, saf beyaz bir at olarak tasvir ediliyor. Hikayenin Kemer’de ve tanrılar dağı olarak bilinen Tahtalı’da geçtiği biliniyor. Efsaneye göre,  Pegasus’un annesinin Gorgon Medusa, babasının ise deniz tanrısı Poseidon olduğu söylenir. Pegasus en çok Perseus ve Bellerophon ile olan ilişkileriyle tanınır çünkü bu beyaz atın doğumu Perseus’un Medusa’yı öldürmesi sonucu gerçekleşti. Bellerophon’un Pegasus’un sırtındayken canavarı öldürüp Olimpos Dağı’na uçması da hikayelerde anlatılan olaylar arasında.

deneme

deneme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*