YÖRÜKLER, KEMER YÖRÜK BEYİ DURMUŞ CAN’IN MİSAFİRİ OLDU

Halil ÖNCÜ ( KEMER ) – Antalya’nın Kaş ilçesinden çeşitli sorunlara dikkati çekmek isteyen Kaş Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Kayır’ın başlattığı, 5 gün sürecek olan ve Antalya’da tamamlayacağı farkındalık yürüyüşünün Kumluca- Kemer etabı tamamlandı. Hüseyin Kayır’ı Kemer’de, Kemer Yörük Beyi Durmuş Can ve Kemer Yörükler Derneği üyeleri karşıladı.


Yörük kıyafetleri ile Kemer Cumhuriyet Meydanı’nında buluşan Yörükler, Kemer Yörük Beyi Durmuş Can ve Hüseyin Kayır önderliğinde Kemer Caddelerini yürüdüler. Yörük dostlarını Kemer’de ağırlayan Durmuş Can ardından Yörük Parkı Bey Çadırında bir iftar yemeği verdi.
Kemer Yörük Türkmen Beyi Durmuş Can, “Yörük kültürünü gelecek nesillere yaymak için bu etkinlikleri düzenliyoruz. Bugün burada Hüseyin Başkanım farkındalık yürüyüşünün Kemer etabında bizlerle birlikte. Bizim atalarımız Orta Asya’dan Anadolu’ya göç halinde, göçebe halinde geldiler. Hüseyin Başkanım da dedi ki, ‘Bende dedim ki Kaş’tan Antalya’ya adımlayarak yürürüm’ dedi. Atalarım Orta Asya’dan yürüyerek Anadolu’ya girmişse, bende adımlayarak Antalya’ya giderim dedi. Bizde bu anlamda Kemer etabında kendilerini karşıladık, Kemer caddelerini birlikte yürüdük ve İftarda bir aya geldik. Aynı zamanda Sayın YÖRSİAD Başkanımız Aykut Ege ‘yi de davet ettik. Yörük Parkı’nda bey çadırında iftarda buluştuğumuz için çok mutluyuz” dedi.


Farkındalık yürüyüşünü gerçekleştiren Hüseyin Kayır da yaptığı açıklamasında “Biz Yörük gençleri olarak, Yörük Genç ağabeylerimizin de destekleri ile ve onlardan aldığımız güç ile bu yola çıktık. İnşallah amacımıza ve hedefimize ulaşacağız. Onların bizlere destekleri toplumuzda da karşılık bulacak. Dün olduğu gibi bugünde Başkanımız yanımızda. O bize bir adım attı, biz ona 187 km. adım attık. Yörük kültürünün bu ülkenin mayası olduğunu, Yörüklerin de bu ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel unsuru, çimentosu olduğunu göstermek istedik. Bizleri Kemer’de kendi evimizde gibi hissettiren ve Kemer’deki her adımımızda bizlerle olan, bizlere Yörük Parkı Bey Çadırında unutulmaz bir İftar düzenleyen Yörük Beyimiz Durmuş Can’a da çok teşekkür ediyorum” dedi.


YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği) Başkanı Aykut Ege de yaptığı açıklamasında “İftar yemeğine YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği ) Başkanı Aykut Ege’de katıldı. Aykut Ege yaptığı açıklamasında, “ Hüseyin Kayır Başkanım çıktığı farkındalık yürüyüşünde bizleri onurlandırdı, gururlandırdı. Yörük Kültürünün, Yörük dostluğunun, sevecenliğinin Antalya’ya ve tüm dünyaya duyurulması adına çok özel bir yolculuğa çıktı. Kendisini Kemer’de karşıladık. İnşallah son günde Antalya’da karşılayacağız. Bu güzel aktivitede bu önemli yolculukta kalbimiz her adımda, her kilometrede onunla atıyor” diye konuştu.

deneme

deneme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*