SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ KEMER’İN SİMGESİ OLACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanan Akdeniz Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde gelinen son durum KETAV’ın ( Kemer Yöresel Tanıtım Vakfı ) düzenlediği toplantı ile ele alındı.

KETAV Başkanı ve aynı zamanda Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun ev sahipliğinde Göynük Mirage Park Otel’de düzenlenen toplantıya, Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe’nin yanı sıra Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, KETOB Başkanı Şener Gürler, KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri ve bölge turizmcileri katıldı. Turizmciler görüşlerini ve önerilerini sunarken, Kaymakam Hüseyin Karameşe de, heyecanla projenin gerçekleşmesi adına yola devam ettiklerini söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan KETAV ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, bölgede turizmin gelişmesi adına gerçekleştirilecek her türlü turizm yatırımında üzerlerine düşen görevi her zaman yapmaya hazır olduklarını söyleyerek, turizmciler ile geliştirilecek projelerde her zaman destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Yapılması düşünülen Kemer Akdeniz Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin mimari projesini hazırlayan Ahmet Burçin Gürbüz de projede gelinen son durumu katılımcılar ile paylaştı. Katılımcıların öneri ve düşüncelerini alan Gürbüz, “Bu binanın Sualtı Arkeoloji binası olarak tasarlanmış Hollanda ve Amerika’da iki benzeri var. Bu proje hayata geçtiğinde Kemer’e çok büyük katkı koyacak ve Kemer’in simgesi olacak” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Kemer Sualtı Araştırma Merkezi tarafından yapılan sualtı kazılarında Batı Akdeniz’de Tunç Çağı’na ait, MÖ 1600 yılından kalma olduğu tahmin edilen dünyanın en eski batığının bulunmasıyla birlikte Kemer’in vizyonu da değişmişti. İçerisinde bu batık da dahil üç batık ile sualtı arkeoloji eserlerinin sergileneceği Müze projesi Kemer kent merkezinde, denizin kıyısında kazısı devam eden Idyros Antik Kenti’nin içerisindeki 3’üncü derece sit alanında kurulacak. Müze yaklaşık bin 800 metrekarelik alanı kapsayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir