KEMER’DE ÇANAKKALE RÜZGARI ESİYOR


Halil ÖNCÜ ( KEMER ) – Bir aşk hikâyesi üstünden Çanakkale Savaşı’na gönüllü katılan gençlerin anlatıldığı “Mendilim Kekik Kokuyor” isimli sinema filminin çekimleri Kemer bölgesinde bütün hızıyla devam ediyor.

Kemer’de çekimleri devam eden “Mendilim Kekik Kokuyor” filmi Çanakkale Savaşlarının atmosferini taşıyor. Kemer Tekirova Bostanlık Koyu’nda oluşturulan film platosuunda çekimleri devam eden film, bir aşk hikâyesi üstünden Çanakkale Savaşı’na gönüllü katılan gençleri anlatıyor. Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılında, 18 Mart Üniversitesi’nin düzenlediği senaryo yarışmasında, A. Kadir Bozkurt tarafından yazılan “Mendilim Kekik Kokuyor” birincilik ödülüne layık görülmüştü.

Filmde dizi ve sinema dünyasının tanınmış isimlerinden Wilma Elles, Devrim Yakut, Mehmet Çevik, Başar Alemdar, Azer Selte, Alper Kut, Oktay Dal, Selim Gürata, Aydın Sigalı, Abdullah Sürekli, Selim Türkışık gibi sanatçılar yer alırken, ayrıca Antalya Bölgesinde tiyatro yapan yetenekli gençlerde rol alıyor. Projenin niteliğine uygun olarak Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları ve özel tiyatroların birbirinden değerli sanatçıları da oyuncu kadrosunda bulunduruyor.

Yönetmenler Hüseyin Özden ve Hakan Kurşun!..

Sistem Medya Prodüksiyon Ltd. Şti.’nin yapımcılığını üstlendiği sinema filminin yönetmenliğini Hüseyin Özden ve Hakan Kurşun yapıyor. Görüntü yönetmenleri İbrahim Çaltılı ve Erol Zurnacı. 

“Mendilim Kekik Kokuyor” filmi bir uzun metraj sinema filmi projesi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından 2018- 2 Kurul kararı ile desteklenmesi uygun bulunmuştu. Film projesinin destekçileri arasına Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün dışında Türk Kızılayı, Antalya Valiliği, Halkbank, TT HotelsTurkey, Aroma Meyve Suları ve Gıda A.Ş. bulunuyor. Ayrıca Kemer ve Akseki’deki çekimlerin eksiksiz gerçekleşmesi için ve Akseki Kaymakamlığı ve Kemer Kaymakamlığı ile Akseki Belediyesi veKemer Belediyesi bütün olanaklarıyla yapım ekibine destek veriyor.

Konu, Çanakkale Savaşında varoluş mücadelesi..

Bir yanda gencecik iki amcaoğlu ve aşık oldukları kasabanın en güzel kızı Elif, diğer yanda Çanakkale Savaşında varoluş mücadelesi. Sonra asker bile olamadan Anzak Koyu’nda esir düşen ama umutlarını kaybetmeyen gençler. Bu atmosferde Hasan ve Yusuf’un saflık ve cesaretlerine, işgalci askerler arasında olan hemşire Beatrice’in merhamet ve sevgisi ekleniyor. Düşmanı değil, düşmanlığı öldürmeyi hedefleyen “Mendilim Kekik kokuyor” filmi, insanlığa umut veren ulusal ve evrensel bir destan olarak tarihe geçecek.

Basının karşısına geçtiler

Konu ile ilgili senaryo yazarı A. Kadir Bozkurt ve Kemer Protokolü ile sanatçılar Basının karşısına geçti. A. Kadir Bozkurt yaptığı açıklamasında, “19 Mayıs tarihinde çekimleri başlayan ve Çanakkale Savaşanlarının yaşandığı atmosferi Antalya’ya taşıyan uzun metraj sinema filmimiz 18 Mart 2020 tarihinde vizyona girecek. Kemer’de çekimlerimiz devam ediyor. Ödüllü sinema filmimizin senaryosunda, kişisel hikâyeler üzerinden Çanakkale Savaşı’nı anlattık, Anadolu insanının geleceği ve bağımsızlığı için yaptığı fedakârlıkları özellikle vurguladık” dedi.

Kemer Belediye Başkan Vekili Hasan Ali Acar da Çanakkale’yi konu alan “Mendilim Kekik Kokuyor” filminin Kemer’de çekiliyor olmasının mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını söylerken, gereken her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Konu ile ilgili senaryo yazarı A. Kadir Bozkurt ve Kemer Protokolü ile sanatçılar Basının karşısına geçti.

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez yaptığı açıklamasında “Bizler, Kemer’de Çanakkale Ruhu’nun canlanması adına yapılan bu çalışmayı kutluyoruz. Bu özel ve güzel projenin çekimlerinin Kemer’de oluyor olmasından haberdar olunca çok değerli yönetmenimiz Hüseyin Özden beyi ziyarete geldik. Onlara destek vermek ve elimizden geldiğince katkı sunmak ve moral vermek için buradayız. Bu büyük projenin vizyona girmesini büyük bir heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

deneme

deneme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*